PAR A.I.D

PAR A.I.D
14
/ Dec
Friday
2018

PAR A.I.D

Location
Ankara
Venue
Torun & Haymatlos
Time
All Day

Peşi sıra A.I.D. ve BankPank’ın etrafında toplandığı yayılan bir dalganın orta yerine konulan bir masa (Torun)’da BankPank radyoaktiviteye, A.I.D. parçaların aşkına dalgakırana başvurdu. Par/A.I.D. yayma yayılma meselesinin orta yerinde ”partici” bir kaya. Geçerken bulaşabilir, genişleyebilir, genleşebilir ve bir noktada yerlere serilebilir. A.I.D, Torun, Bankpank, RadyoModyan, Haymatlos ekseninde yayılmacı itkilerle genişleyecek bu huzursuz kervan türlü yönlere dağılacak. 14 Aralık Cuma akşam saatlerinde Torun’da ses ve görüntüden örülecek bir uğultu var. 15 Aralık Cumartesi günü ise Torun’da YAMUK KÜRSÜ’de fanzinden ready-made sanata bir yolculuk, toplayıcılık ve arşivlemenin iki tür hali, müziğin gerilemesi ve kesintili-akıntılı sanat gibi daralmada bile yayılmacı konularda konuşup anlaşacağız. Cumartesi gecesi Haymatlos’ta radyo frakanslarına dönüşecek ve RadyoModyan’da canlı yayınlanacak olan programın bir parçası olacağız: önce “kültürel üretim ekseninde kolektifler konuşuyor” temalı FORUM sonra PARTİ. Ne demişler? WORK HARD, PARTY HARD!

1.GÜN (TORUN)

DORUK//HİLAL
RAFET ARSLAN
XİTHECORE
CINUTY/ VALETU
SPAREPARTS von OPEL

2.GÜN (TORUN-HAYMATLOS)

YAMUK KÜRSÜ(TORUN)

Rafet Arslan: Fanzinden Ready-made Sanata Bir Alet Çantası Olarak D.I.Y. Pratikleri
Laçin Tutalar: Normal Bir Kesinti: Sokak Müziğinin KEsintili ve AKışkan Halleri
Erdener Önder-Ümit Üret: Kültürel Konumlanmanın Repousser, Retarde, Ajourner, Differer Terim ve Kavramları Üzerinden Tezahürü (Manifester)
Özge Horasan: Dinlenebilir Arşiv Konuşma-Sergi
Şevket Akıncı: Kompozisyon Kapitalizmi ve Müziğin Gerilemesi

MUTFAKUNDERGROUND

FORUM/ RADYO/ DJ SET (HAYMATLOS)

‘Kolektifler Konuşuyor’ alt başlığında katılımcıların desteğiyle açık bir forum yapılacak. Tayfaların/grupların/toplulukların ve ötesinde bireylerin kültürel üretim ekseninde nerede durduğu, ne yapıp ne yapmadığı ve belki nasıl daha iyi olabilir gibi sorulara –varsa- cevapları beraber bulmaya, ele almaya çalışacağız. Forum Radyo Modyan üzerinden canlı yayınlanacak. Ardından Modyan’ın sevgilisi Bankpank (Berna Göl-Kıvanç Sert-Ümit Üret) dj seti ile geceyi kapatacak.

——————————————

A.I.D
A.I.D (Art is Dead) tanımlanmış müzikal kriterlerden bağımsızlaşma gayesi ile 2014 yılında bir araya gelmiş İstanbul menşeli bir oluşumdur. Art is Dead ismi müziğin yeni teknolojiler, yeni yöntemler, akıl yürütmeler ve deneysel eğilimler sonucunda ulaştığı son duruma gönderme yapan akışkan bir üst başlıktır. Konser mekânlarında ya da ev, stüdyo, otopark gibi mekânları dönüştürerek yaratılan alanlarda hem icracı hem de dinleyici açısından müziğin deneyimlenmesi bir tür “kendinde amaç”tır. A.I.D çatısında her emek gönüllülük esası ile verilmektedir. Oluşumun A.I.D ZINE adlı bir fanzini ve etkinlikler sırasında vegan yiyecekler hazırlayan MUTFAKUNDERGROUND isimli bir kardeşi vardır. Ayrıca Yamuk Kürsü başlığı altındaki söyleşilerle bir tartışma alanı açılmaktadır. A.I.D böylesi bir deneyimi paylaşmakta ve bunu sürekli hale getirmeye çalışmaktadır.

Torun
Torun; sanatın paylaşımını mümkün kılan kanallarda alternatif modeller araştırır, dener ve uygular. Piyasa ekonomisinden ve siyasi engellerden sıyrılmış; sanatın, sanatçının ve sanat etrafında birleşen seyircinin merkeze alındığı, herhangi bir kurumsal ya da ekonomik faydanın barınmadığı bir çatıyı ayakta tutmaya çalışır.

Bankpank
Bankpank Kıvanç Sert ve Ümit Üret’in Manifaturacılar Çarşısı Plakçılık Sunar projesi vesile ile başalttıkları bir Radyo Modyan programının ismi. Tür ayrımı gözetmeden ama çoğunlukla punk/noise/elektronik omurga janralarının çalındığı programda farklı mecralardan bir çok tasarımcı, radyo programcısı, dj, akademisyen, ‘normal insan’, müzisyen katıldı. Radyo programları haricinde Pixie, Peyote, Bilgi Üniversitesi, Minimüzikhol gibi mekanlarda dj set’leri de yapan ikiliye bu sene bankpank+lar olarak destek veren Berna ve Kek de katıldı.

Radyo Modyan
Radyo Modyan 2016 yılından beri Kadıköy ve çevresinde internet üzerinden yayın yapan bir yayın organizasyonudur. Amacı daha önce müzikle tecrübesi olmuş/olmamış bireylerle bir araya gelip onlara üretim yapabilecekleri bir mecra, bir düzlem sunmaktır. Misyonumuz internetin ulaştığı her haneye girip insanlarla müziğimiz ve radyo programlarımız üzerinden etkileşim halinde olmaktır. Radyo yayınlarına ek olarak, İstanbul’un önemli merkezi Kadıköy’de düzenlediği etkinliklerle de, müzik ve kültürün her alanına dokunmaktadır. Radyo Modyan, özgün ve kaliteli içerik üretmek kadar teknik altyapısı, yenilikçi projeleri ve tümleşik yapısıyla internet radyoculuğu dendiğinde Türkiye’de akla gelen radyosu olmayı hedeflemektedir.

MUTFAKUNDERGROUND
Gücünü sebzelerden, aromasını fikirlerden alarak oluşan yaratıcı ve deneysel bir mutfaktır. Mevsimsel yiyeceklerle hazırlanan menüler oluşturur. Tabak sunumlarını çok sever. Değişik tarifleri bünyesinde barındırır. Yemeğin kültürel boyutu ile ilgilenir.
Çeşitli müzik etkinliklerde yemek standları oluşturmuş, katılımcılara farklı deneyimler yaşatmıştır. Farklı mekanlarda vegan mutfak ile ilgili atölyeler düzenlemiştir.

Afiş için Hilal Bozkurt’a teşekkür ederiz.