Bi’Dizi Olay 10-11 Mayıs

Bi’Dizi Olay 10-11 Mayıs
10
/ May
Friday
2019

Bi’Dizi Olay 10-11 Mayıs

Location
Ankara
Venue
Torun, Haymatlos
Time
All Day

”Bi’Dizi Olay” baharın kıvraklığını kendine katarak ilerleyecek bir dizi olayın yaşanacağı bayramvari saçılış temenni ve vaad ve umut ediyor. Tek güne sığamayacak saçılışımızda alanlarımız torun ve haymatlos. Konserler HaymatlosMekan atölye Torun. Çoğunlukla müzik bu sefer, müzikti o di mi ruhun gıdası. Yalnız bir eğlence olarak görmüyoruz bu diziyi ve sadece atölyede de yapma/paylaşma/üretme de değil. Sahi eğlence ne ara bu kadar kıyasıya tüketilir hale geldi ya da eğlenmek ne ara bu kadar salt hazza yaklaştı?

1.Gün

-HaymatlosMekan Konser// 21:00-02:00

*ret //22:00-00:00

Istanbul veya türkiye’nin müzik sahnesinin ne genç ne yükselen ismi ümit üret’in kendini en rahat hissettiği procesi ret’te yapmaya çalıştığı şey bir diğer en rahat hissetiği projenin parçası olduğu bankpank’la çok da ayrışmayan bir ‘’bunları bir araya getirir, üst üste koyar çalarsam çok iyi olur’’ fikridir. En zevk aldığı şeylerden bir tanesi backing track’ler–arkalık, altlık- üzerine yerleştirdiği birbirinden alakasız duyulabilecek müzik parçası olmasına gerek yok sample’ları (numune), ya da müzik parçalarını (klasik çok sesli batı müziği de olabilir bir polis radyosu da ya da ağıt) kaynaştırarak paylaşmaktır. Güncel olmayan eski parçaları tekrar gündeme getirmekten zevk alır. Müziği evrensel bir dil olarak duymaz ama sesin evrenselliğine inanır. Bu bir inanç olduğu için her zaman sorgulanabilir. Tür vermenin mübah ve katii surette gerekli olduğu sanısıyla elektroakustik-noise-punkrock-speedcore-rhytmicnoise havaları kendi içinde bir ayarda sunulabilir. Stravinsky kesin çalacak çünkü bahar geldi.

Görsel (şov) : Nev_ne

*RAW //00:00-01:00

RAW yaratıcılığı kendine özgü yöntemlerle ifade etmek için yola çıkmış bir ses ve görüntü grubudur. Kullandıkları ses ve görüntü ham maddelerini eş zamanlı olarak programlayarak (live-coding) canlı performansa dönüştüren ekip Selçuk ARTUT (Replikas) ve Alp TUĞAN’dan oluşmaktadır.

Selçuk Artut

Selçuk Artut, İstanbul’da yaşamaktadır. Artut, zamanının çoğunu insan-teknoloji ilişkisi hakkında felsefi düşüncelere ayırmaktadır. Dört kitabı bulunan yazarın sanatsal faaliyetleri ağırlıklı olarak teknolojik uygulamalara dayanan güncel sanat pratikleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Eserleri ICA Londra, İstanbul Bienali, Moving Image NY, Art Hong Kong, vb. etkinliklerde sergilenmektedir.

Artut, lisans derecesini Koç Üniversitesi’nde; yüksek lisansını Londra Middlesex Üniversitesi Ses Sanatları Bölümü’nde tamamladı ve doktorasını İsviçre’de Medya İletişim Felsefesi üzerine gerçekleştirdi.

Artut ayrıca İstanbul merkezli Replikas isimli bir Post-Rock Avangard müzik grubunun üyesidir. Artut’un sanat etkinlikleri Galeri Zilberman tarafından temsil edilmektedir.

Alp Tuğan

Alp Tugan, İstanbul’da yaşamını sürdüren bir etkileşim ve ses tasarımcısıdır. Tugan yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde tamamladı. Tugan, 2011 yılından bu yana Selçuk ARTUT ile birlikte, yazılım ve donanım bileşenlerini içeren bir İnteraktif Sistem oluşturmaya odaklanan Filika Interactive’in kurucu ortağıdır. Tugan ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nde Etkileşim Tasarımı dersleri vermektedir.

*(Tekrar) ret //01:00-02:00

-*-*-*-*-* -*-*-*-*-* -*-*-*-*-*

2.Gün

-Atölye //16:00-18:00 @Torun

Canlı Kodlama Yöntemiyle Müzik Üretimi Çalıştayı (Selçuk Artut-Alp Tuğan)

‘Canlı Kodlama Yöntemiyle Müzik Üretimi Pratikleri’ çalıştayı müzik ve ses ile uğraşanlar içinbaşlangıç seviyesinde teorik ve pratik bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Çalıştay, temel olarak ikibölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcılara; algoritmik müzik/ses üretimi, canlı kodlamanın geçmişi, canlı kodlama araçları ve canlı kodlama programlama dilleri hakkında bilgi verilecektir. Bu bilgileri takiben çalıştay sunucuları kendi canlı kodlama projeleri olan RAW
(www.rawlivecoding.com) üzerinden kullanmakta oldukları yazılım bileşenlerini katılımcılara göstereceklerdir. Çalıştayın ikinci bölümünde ise canlı kodlama pratiğinde kullanılan programlama ortamlarından bir tanesi olan Sonic Pi kurulumu, ses sentezleme teknikleri, ritmik tabanlı algoritmik kod yazma pratikleri ve üretilen sesin bilgisayara nasıl kaydedilebileceği uygulamalı olarak anlatılacaktır.

Not: Katılımcıların kendi dizüstü bilgisayarları ve kulaklıklarıyla gelmeleri yeterlidir. Gelmeden
önce aşağıdaki linkte bulunan yazılımı bilgisayarlarına kurmuş olmaları beklenmektedir.
https://sonic-pi.net
#raw #sonicpi #creativecoding #livecoding #selcukartut #alptugan

Torun
Torun; sanatın paylaşımını mümkün kılan kanallarda alternatif modeller araştırır, dener ve uygular. Piyasa ekonomisinden ve siyasi engellerden sıyrılmış; sanatın, sanatçının ve sanat etrafında birleşen seyircinin merkeze alındığı, herhangi bir kurumsal ya da ekonomik faydanın barınmadığı bir çatıyı ayakta tutmaya çalışır.

-HaymatlosMekan Konser// 21:00-02:00

Bankpank
Zibidiler
Bam Bam Bam
Hexa-Boom

11mayıs gecesi şehri zıplatmaya geliyorlar! Zibidiler ska punk, Bam Bam Bam garaj punk ile aklınızı alacak!

Zibidiler 20 yaşında bir ska punk grubu! Efsane geri dönüyor!
Ve Ankara’nın tanınan ve bilinen yakışıklı ekibi Bam Bam Bam’da sahnede!

#punk #punkrock #garage #skapunk #live #concert #bambambam #zibidiler #herkesinbiryerivar #konur3 #haymatlosmekan

Radyo Modyan, Eylül 2016’dan itibaren Kadıköy Kadife sokakta Stüdyo Mod-A’dan sesini dünyayla buluşturmaya başlamıştır. İlk yılından itibaren haftada 20 saati geçen düzenli canlı yayınlara ve Kadıköy’de farklı mekanlarda performans sergileyen dj ve müzisyenlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Radio MODyAn bünyesinde müzik ağırlıklı programların yanında kültür-sanat programları ve canlı radyo şovları da yer almaktadır. Yabancı DJ’lere yer veren yayınlarıyla Dünya’dan sesleri de İstanbul’la
buluşturmaktadır.

Radyo yayınlarına ek olarak, düzenlediği etkinliklerle de, müzik ve kültürün her alanına dokunmaktadır. Radio MODyAn, özgün ve kaliteli içeriğin adresi olmak kadar teknik altyapısı, yenilikçi projeleri ve tümleşik yapısıyla internet radyoculuğu dendiğinde Türkiye’de akla gelen radyo olmayı hedeflemektedir.